WYCHOWYWANIE DZIECKA: DROBIAZGI, O KTÓRYCH KAŻDY ŚWIEŻO UPIECZONY RODZIC WIEDZIEĆ POWINIEN
Przyjście na świat dziecka jest cudownym i zachwycającym doświadczeniem – a zarazem jest to jedno z największych życiowych wyzwań. Wypracowanie postępowania, które będzie odpowiadać Wam obojgu, może mieć ogromne znaczenie dla Waszego nowego, wspólnego życia.
Przedstawiamy kilka porad, które mogą się okazać pomocne w ciągu tych pierwszych tygodni i miesięcy.
Owijanie
Owijanie niemowlęcia może je uspokoić i zapewnić mu dłuższy i lepszy sen. Oto jak możesz to w prosty sposób zrobić:
- Rozłóż kocyk na płaskiej powierzchni w kształt rombu. Zagnij górny róg na długości około 15 cm, aby utworzyć prostą krawędź.
- Połóż niemowlę na pleckach w taki sposób, aby górna krawędź materiału znajdowała się na wysokości ramion.
- Ułóż lewą rączkę dziecka wzdłuż boku. Chwyć róg kocyka znajdujący się po tej samej stronie i przełóż go nad lewą rączką i klatką piersiową dziecka, wsuwając koniec pod plecki z jego prawej strony.
- Ułóż prawą rączkę dziecka wzdłuż boku. Chwyć róg kocyka znajdujący się pod tej samej stronie i przełóż go nad prawą rączką i klatką piersiową dziecka, wsuwając koniec pod plecki z jego lewej strony.
- Skręć lub złóż dolną część kocyka i wsuń ją luźno pod ciało dziecka – upewnij się, że obie nóżki są zgięte, uniesione i odsunięte od ciała. Sprawdź, czy biodra mają swobodę ruchu, a nóżki mogą naturalnie rozchylać się na boki.
Odczytywanie sygnałów
Zgodnie z ogólnie przyjętą wiedzą – zwykle częściowo zaczerpniętą z porad medycznych, częściowo zaś przekazywaną z pokolenia na pokolenie – nowo narodzone niemowlęta wymagają karmienia od ośmiu do dwunastu razy dziennie, a więc raz na dwie–trzy godziny.
Ogólnie przyjęta wiedza ma jednak to do siebie, że nie zawsze bywa uniwersalna. Każde dziecko jest inne i zazwyczaj każde kieruje się własnymi preferencjami. Wystarczy pamiętać, że dzieci całkiem sprawnie potrafią dać nam do zrozumienia, kiedy są głodne.
Wczesne sygnały świadczące o poczuciu głodu lub chęci karmienia to m.in. unoszenie dłoni do buzi, ssanie paluszków i piąstek oraz cmokanie. Marudzenie i płacz pojawiają się później.
Gdy nauczymy się rozumieć sygnały, jakie dziecko do nas wysyła, będziemy mogli w odpowiedniej chwili zapewnić mu to, czego potrzebuje. Szybko wejdzie to nam w nawyk.
Potęga dotyku
Dotyk i zapach rodzica to pierwsze kojące doświadczenie zmysłowe dziecka. W miarę dorastania dotyk nie przestaje odgrywać kluczowej roli w rozwoju. Jedną z jego postaci, wzmacniającą więź łączącą Cię z dzieckiem, jest masaż.
Nie ma prawidłowych ani nieprawidłowych sposobów masowania – wystarczy rytmicznie głaskać ciałko dziecka dłonią (pomocne może być zastosowanie odrobiny środka nawilżającego na skórę). Masaż nie tylko relaksuje malucha, ale też może Ci pomóc w podtrzymaniu harmonijnej relacji.
Wchodząc w rolę rodzica, musisz przede wszystkim pamiętać, że już teraz wspaniale sobie radzisz. Daj sobie czas i nie zapomnij zaufać instynktowi. Postępowanie zgodnie z własnymi przeczuciami jest najczęściej postępowaniem najwłaściwszym.