DOSTRÓJ SIĘ DO SWOJEJ „HARA” I ODNAJDŹ WEWNĘTRZNĄ RÓWNOWAGĘ
Zabiegane życie
Współczesne, coraz bardziej zabiegane życie wymusza na nas doskonalenie umiejętności żonglowania setkami zadań. Jesteśmy szefem, rodzicem, kolegą z drużyny, kucharzem, lwem salonowym – a często odgrywamy jeszcze kolejne role.
Kręcimy się w kółko, organizując swój tydzień w taki sposób, aby wypełnić wszystkie zobowiązania. Niemniej pomimo ściśle wypełnionego terminarza często zdarza nam się zapomnieć o jednej z najważniejszych pozycji na liście: naszym samopoczuciu. Pomijanie samych siebie oznacza, że gubimy życiową równowagę. To z kolei może negatywnie wpływać na wszystko – od naszej energii po sposób, w jaki radzimy sobie ze stresem.
Zdarzyło Wam się kiedyś zastanowić przez chwilę, na czym przez większość czasu skupia się Wasza uwaga i co może mieć na nią wpływ? A gdybyście mieli wskazać ośrodki nią sterujące w swoim ciele, to umieścilibyście je w brzuchu czy w głowie?
Sposób na wewnętrzną równowagę - hara
Na szczęście istnieje prosty sposób, aby odzyskać więź z samym sobą i przywrócić równowagę. Nieskomplikowane ćwiczenie, które możemy wykonywać codziennie niewielkim nakładem sił, aby uwolnić „ześrodkowanie”, które tkwi w każdym z nas.
Gdy słyszymy, że ktoś jest „ześrodkowany” (ang. centered), zazwyczaj oznacza to, że znajduje się w stanie psychofizycznej równowagi. W filozofiach Wschodu takie „ześrodkowanie” jest podstawą praktyk ukierunkowanych na dobre samopoczucie. W chińskiej technice qigong nosi nazwę dantian, a w kulturze japońskiej – hara.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Wam się ćwiczyć jogę, medytować lub poddać się zabiegowi akupunktury, osteopatii lub masażu siatsu, oznacza to, że mieliście już kontakt ze swoim hara. Współcześnie zarówno wschodnie, jak i zachodnie praktyki dotyczące umysłu i ciała koncentrują się na hara – dzieje się to dzięki głębokiemu oddychaniu przeponą, które może pomóc nam uzyskać poczucie stabilizacji i ześrodkowania, odczuć przypływ energii i zachować spokój w okresach zabiegania.
Jak zacząć
A najlepsze jest to, że zacząć jest bardzo łatwo. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowaliście oddychania przeponą, wystarczy tylko przez chwilę skupić się na swoim hara, jednocześnie oddychając brzuchem.
- Znajdź miejsce, gdzie możesz wygodnie usiąść. Skoncentruj umysł na obszarze pod pępkiem o szerokości około trzech palców.
- Wciągając powietrze, pozwól przeponie się rozszerzać. Poczuj, jak oddech wnika głęboko do Twojego brzucha. Pomóc też może ułożenie dłoni na pępku podczas oddychania.
- Wypuść powietrze, wciągając pępek – poczuj, jak energia przenika Twoje działo. Efekty możesz zauważyć już po pierwszej minusie.
Pamiętaj:
- Nie przejmuj się, jeśli Twoje myśli zaczną błądzić – to zupełnie normalne. Delikatnie skieruj je ponownie na swój punkt hara.
- Nawiązanie kontaktu ze swoim hara o poranku – zaraz po przebudzeniu, lub tuż przed pójściem spać – może stanowić idealny początek lub zakończenie Twojego dnia.
- Możesz też ćwiczyć technikę głębokiego oddychania przez kilka minut w dowolnym miejscu i o dowolnej porze – w autobusie albo w parku. To idealne antidotum na stresujące spotkanie lub dojazdy do pracy. Świadomość, że zawsze, kiedy tego potrzebujesz, możesz nawiązać kontakt ze swoim hara w ciągu zaledwie trzech czy czterech oddechów, uspokaja i napełnia energią do działania.
Nie zapominaj o sobie
Ścigając się bohatersko z czasem przez cały dzień, aby zadowolić innych, nie możecie zapominać o własnych potrzebach. Gdy tylko dotrze do Was, że Wasza uwaga się rozproszyła i straciliście równowagę, poświęćcie parę chwil, aby się skupić na swoim hara i poćwiczyć głębokie oddychanie. Utrzymywanie silnej więzi ze swoim hara pozwoli Wam utrzymać więź z samym sobą. Pamiętajcie więc, aby zwracać uwagę na swój brzuch, bowiem pomoże Wam to twardo stanąć na ziemi i zachować równowagę – niezależnie od sytuacji.
—
ŹRÓDŁA:
http://www.acupuncturecollege.edu/blog/hara-source-life-and-navel-gate-spirit
https://tricycle.org/magazine/hara-breathing-meditation/
http://institutezenleadership.org/wp-content/uploads/2015/12/Hara-Breathing-Exercise.pdf
https://hbr.org/2018/03/to-control-your-life-control-what-you-pay-attention-to
https://scottjeffrey.com/center-yourself/
http://www.academia.edu/13921006/Acting_from_the_Hara_-_The_Enteric_Nervous_System