DOSTRÓJ SIĘ DO SWOJEJ „HARA” I ODNAJDŹ WEWNĘTRZNĄ RÓWNOWAGĘ

DOSTRÓJ SIĘ DO SWOJEJ „HARA” I ODNAJDŹ WEWNĘTRZNĄ RÓWNOWAGĘ

Zabiegane życie


Współczesne, coraz bardziej zabiegane życie wymusza na nas doskonalenie umiejętności żonglowania setkami zadań. Jesteśmy szefem, rodzicem, kolegą z drużyny, kucharzem, lwem salonowym – a często odgrywamy jeszcze kolejne role.

Kręcimy się w kółko, organizując swój tydzień w taki sposób, aby wypełnić wszystkie zobowiązania. Niemniej pomimo ściśle wypełnionego terminarza często zdarza nam się zapomnieć o jednej z najważniejszych pozycji na liście: naszym samopoczuciu. Pomijanie samych siebie oznacza, że gubimy życiową równowagę. To z kolei może negatywnie wpływać na wszystko – od naszej energii po sposób, w jaki radzimy sobie ze stresem.

Zdarzyło Wam się kiedyś zastanowić przez chwilę, na czym przez większość czasu skupia się Wasza uwaga i co może mieć na nią wpływ? A gdybyście mieli wskazać ośrodki nią sterujące w swoim ciele, to umieścilibyście je w brzuchu czy w głowie?

Sposób na wewnętrzną równowagę - hara


Na szczęście istnieje prosty sposób, aby odzyskać więź z samym sobą i przywrócić równowagę. Nieskomplikowane ćwiczenie, które możemy wykonywać codziennie niewielkim nakładem sił, aby uwolnić „ześrodkowanie”, które tkwi w każdym z nas.

Gdy słyszymy, że ktoś jest „ześrodkowany” (ang. centered), zazwyczaj oznacza to, że znajduje się w stanie psychofizycznej równowagi. W filozofiach Wschodu takie „ześrodkowanie” jest podstawą praktyk ukierunkowanych na dobre samopoczucie. W chińskiej technice qigong nosi nazwę dantian, a w kulturze japońskiej – hara.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Wam się ćwiczyć jogę, medytować lub poddać się zabiegowi akupunktury, osteopatii lub masażu siatsu, oznacza to, że mieliście już kontakt ze swoim hara. Współcześnie zarówno wschodnie, jak i zachodnie praktyki dotyczące umysłu i ciała koncentrują się na hara – dzieje się to dzięki głębokiemu oddychaniu przeponą, które może pomóc nam uzyskać poczucie stabilizacji i ześrodkowania, odczuć przypływ energii i zachować spokój w okresach zabiegania.

Jak zacząć


A najlepsze jest to, że zacząć jest bardzo łatwo. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowaliście oddychania przeponą, wystarczy tylko przez chwilę skupić się na swoim hara, jednocześnie oddychając brzuchem.

  1. Znajdź miejsce, gdzie możesz wygodnie usiąść. Skoncentruj umysł na obszarze pod pępkiem o szerokości około trzech palców.
  2. Wciągając powietrze, pozwól przeponie się rozszerzać. Poczuj, jak oddech wnika głęboko do Twojego brzucha. Pomóc też może ułożenie dłoni na pępku podczas oddychania.
  3. Wypuść powietrze, wciągając pępek – poczuj, jak energia przenika Twoje działo. Efekty możesz zauważyć już po pierwszej minusie.

Pamiętaj:

  • Nie przejmuj się, jeśli Twoje myśli zaczną błądzić – to zupełnie normalne. Delikatnie skieruj je ponownie na swój punkt hara.
  • Nawiązanie kontaktu ze swoim hara o poranku – zaraz po przebudzeniu, lub tuż przed pójściem spać – może stanowić idealny początek lub zakończenie Twojego dnia.
  • Możesz też ćwiczyć technikę głębokiego oddychania przez kilka minut w dowolnym miejscu i o dowolnej porze – w autobusie albo w parku. To idealne antidotum na stresujące spotkanie lub dojazdy do pracy. Świadomość, że zawsze, kiedy tego potrzebujesz, możesz nawiązać kontakt ze swoim hara w ciągu zaledwie trzech czy czterech oddechów, uspokaja i napełnia energią do działania.


Nie zapominaj o sobie


Ścigając się bohatersko z czasem przez cały dzień, aby zadowolić innych, nie możecie zapominać o własnych potrzebach. Gdy tylko dotrze do Was, że Wasza uwaga się rozproszyła i straciliście równowagę, poświęćcie parę chwil, aby się skupić na swoim hara i poćwiczyć głębokie oddychanie. Utrzymywanie silnej więzi ze swoim hara pozwoli Wam utrzymać więź z samym sobą. Pamiętajcie więc, aby zwracać uwagę na swój brzuch, bowiem pomoże Wam to twardo stanąć na ziemi i zachować równowagę – niezależnie od sytuacji.


ŹRÓDŁA:

http://www.acupuncturecollege.edu/blog/hara-source-life-and-navel-gate-spirit

https://tricycle.org/magazine/hara-breathing-meditation/

http://institutezenleadership.org/wp-content/uploads/2015/12/Hara-Breathing-Exercise.pdf

https://hbr.org/2018/03/to-control-your-life-control-what-you-pay-attention-to

https://scottjeffrey.com/center-yourself/

http://www.academia.edu/13921006/Acting_from_the_Hara_-_The_Enteric_Nervous_System

https://books.google.fr/books?id=8pQIhsMrVRgC